KRONIKA ZESPOŁU SZKÓŁ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W MRZEŻYNIE


Nasze szkoły:

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
Publiczne Gimnazjum im. Kawalerów Orderu Uśmiechu



niedziela, 29 listopada 2009

Tydzień Edukacji Globalnej



Sprzedawca owoców w Gwatemali. Fot. M.Kwiatkowska

„Jesteśmy złapani w sieć wzajemności, z której nie można uciec, włożeni w jeden worek przeznaczenia. Cokolwiek dotyka kogoś bezpośrednio, wpływa na nas pośrednio. Zostaliśmy stworzeni do życia razem z powodu współzależnej konstrukcji rzeczywistości. Czy pomyślałeś kiedyś, że nie możesz wyjść rano do pracy bez bycia zależnym od większości świata? No właśnie, czy
zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Skąd pochodzi kawa w twoim kubku? Skąd się wzięła gąbka? Jakim cudem trafił na twój stół bananowy jogurt? I zanim skończysz śniadanie, już zależałeś od ponad połowy świata”. Martin Luther King



Już po raz trzeci w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie obchodziliśmy w dniach od 16 do 22 listopada Tydzień Edukacji Globalnej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji TEG był: „Żywność dla wszystkich!”(kryzys żywnościowy, suwerenność żywnościowa).



W Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie od trzech lat realizujemy różne projekty z zakresu edukacji rozwojowej, edukacji globalnej i edukacji humanitarnej. W tym zakresie współpracujemy z wieloma instytucjami, organizacjami pozarządowymi oraz osobami indywidualnymi. Nasza szkoła należy do Regionalnego Partnerstwa Szkół Promujących Tydzień Edukacji Globalnej, będącego częścią projektu: „Wiem, rozumiem, działam – edukacja rozwojowa w polskiej szkole”, realizowanego przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie oraz Zachodniopomorskie Centrum Nauczycieli w Szczecinie. W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej rozpoczęliśmy realizację projektu UNICEF: „Szkoła z prawami dziecka”. 







Dzień 20 listopada był dniem szczególnym, ponieważ obchodziliśmy 20-lecie uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W całej szkole pojawiły się liczne plakaty promujące prawa dziecka, gazetki, hasła. Odbyły się apele. W tym dniu w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi odbyło się spotkanie uczniów z zaproszonymi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Trzebiatowa.



Wszyscy uczniowie świetnie bawili się, wspólnie rozwiązywali zadania dotyczące praw dziecka, brali udział w konkursach, wykonywali plakaty, śpiewali. W swych działaniach nie byli osamotnieni. Wspierali ich nauczyciele, psycholog i rodzice: Anna Ścibisz – psycholog, Jadwiga Teper, Małgorzata Sereda, Dorota Filipowicz, Dorota Skrzypińska – Rzońca, Agata Bacic – szkolny Rzecznik Praw Ucznia.



Natomiast uczniowie klas młodszych, pod kierunkiem pani Ireny Winturskiej i wychowawców, gościli w szkole niecodziennego gościa – żołnierza polskiego kontyngentu z Afganistanu- pana Tomasza Wartonia,  który opowiadał o ciężkim życiu dzieci w tamtej części świata, a także przygotował prezentację multimedialną ukazującą wygląd wsi i miast afgańskich, niezwykle ciężkie warunki do życia i rozwoju dzieci, brak szkół, brak żywności, brak dostępu do wody, łamanie wszystkich podstawowych praw dziecka. Następnie odpowiadał na liczne pytania uczniów. Wstrząsający okazał się fakt, że wciąż dziesiątki milionów dzieci na świecie pozbawionych jest szansy edukacji, nawet na poziomie podstawowym. A przecież edukacja jest prawem człowieka, prawem każdego dziecka. Pozbawienie dzieci tego prawa oznacza odebranie im możliwości rozwoju i kształtowania swojego życia.

Nasza szkoła podobnie jak i wszystkie uczestniczące w projekcie: „Szkoła z prawami dziecka” otrzymała od UNICEF patronat na akcje przeprowadzane 20 listopada. Dlatego otrzymaliśmy logo 20-lecia konwencji o prawach dziecka. Do końca semestru zimowego możemy logo używać na oficjalnej stronie internetowej szkoły jak i w oficjalnych dokumentach szkoły.Wszyscy uczniowie mogą wziąć udział w konkursie na stworzenie oryginalnego filmu (1-4min) ukazującego prawa dziecka ich oczami. Konkurs prowadzony jest przez UNICEF we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.

Mariola Kamińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj! Jeśli chcesz pozostawić komentarz pod postem, a nie jesteś zarejestrowany na Bloggerze, spośród propozycji "Komentarz jako:" wybierz: Anonimowy.

Goście strony: