KRONIKA ZESPOŁU SZKÓŁ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W MRZEŻYNIE


Nasze szkoły:

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
Publiczne Gimnazjum im. Kawalerów Orderu Uśmiechu



niedziela, 9 maja 2010

"Patrz i zmieniaj"- realizacja

Od października 2009 roku w Publicznym Gimnazjum w Mrzeżynie realizujemy ogólnopolski projekt edukacyjny Centrum Edukacji Obywatelskiej „Patrz i zmieniaj”.


Celem projektu jest kształtowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za kształt dzisiejszego świata i zachęcanie ich do osobistego zaangażowania na rzecz jego zmiany.W projekcie wykorzystujemy filmy dokumentalne przedstawiające najważniejsze zagadnienia współczesnego świata (prawa człowieka, nierówności społeczne, demokracja, handel międzynarodowy) i ukazujące, w jaki sposób codzienne wybory Polaków wpływają na życie ludzi w innych regionach świata.

W ramach projektu nauczyciele prowadzą zajęcia z wykorzystaniem filmów, scenariuszy zajęć i przygotowanych materiałów pomocniczych. Filmy dotyczą zagadnień obecnych w nowej podstawie programowej, dlatego wykorzystujemy je zarówno na lekcjach WOS, geografii, historii, języka polskiego, jak i na zajęciach pozalekcyjnych. Uczniowie PATRZĄ (oglądają filmy) i ZMIENIAJĄ (podejmują własne działania).


W ramach projektu Patrz i zmieniaj z okazji 51 rocznicy powstania w Tybecie w marcu 2010 roku uczniowie klas I gimnazjum uczestniczyli w warsztatach pod hasłem „Tybetańscy Bohaterowie” - zorganizowanych na znak solidarności przeciw łamaniu praw człowieka w Tybecie. Jest to jedna z najważniejszych rocznic we współczesnej historii Tybetu upamiętniająca setki tysięcy ofiar chińskiej okupacji.


Głównym celem warsztatów było przedstawienie uczniom sytuacji 10 Tybetańskich Bohaterów - więźniów politycznych, skazanych za pokojowe wyrażanie własnych poglądów lub za przekazywanie informacji na temat sytuacji w Tybecie. Uczniowie obejrzeli film pt: Poza strachem oraz wystawę składającą się z 11 plakatów.


Organizatorami warsztatów były koordynatorki projektu: p. Beata Świątek i p. Mariola Kamińska oraz przedstawicielki samorządu uczniowskiego: Marlena Maruszewska i Patrycja Tuńska.

1 komentarz:

  1. Anonimowy5/10/2010

    Ci ludzie tam w Tybecie naprawdę mają ciężko..! Współczuję im z całego serca! Ja bym nie chciała znaleźć się w takiej sytuacji...

    OdpowiedzUsuń

Witaj! Jeśli chcesz pozostawić komentarz pod postem, a nie jesteś zarejestrowany na Bloggerze, spośród propozycji "Komentarz jako:" wybierz: Anonimowy.

Goście strony: